Reklam
Esnaf Birliği yeni eğitim merkezi kuruyor
Reklam

Esnaf Birliği yeni eğitim merkezi kuruyor

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) ile İzmir Gömlek Triko ve Benzerleri Odası, İzmir Valiliği ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ile işbirliğine giderek Suriyeli yabancıların tekstil alanında istihdam edilmeleri için ortak çalışma yapacak.

12 Ocak 2018 - 09:50

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) ile İzmir Gömlek Triko ve Benzerleri Odası, İzmir Valiliği ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ile işbirliğine giderek Suriyeli yabancıların tekstil alanında istihdam edilmeleri için ortak çalışma yapacak. "Geçici Koruma Kapsamındaki Suriyeli Yabancıların Tekstil Alanında İstihdamı ve Sosyal Entegrasyonu İçin Mesleki Eğitim Merkezi" Projesi kapsamında yapılacak çalışmaları içeren protokol, İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu, İzmir Gömlekçiler Odası Başkanı Olgun Aktaş, Vali Yardımcısı Cemil Özgür Öneği, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Temsilcisi - Katharina LUMPP, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer YAHŞİ ve ilgili kurumların yetkilileri arasında imzalandı.

TÜRKÇE KURSU DA VAR

İzmir Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Merkezi'nde protokolü imzalanan proje, İzmir'de ikamet eden geçici koruma kapsamındaki Suriyeli yabancılar ile Türk vatandaşların mesleki becerilerinin geliştirilmesine ve istihdamına katkı sağlamayı hedefliyor. 36'sı mülteci 14'ü Türk toplam 50 kişinin proje kapsamında kurulacak Mesleki Eğitim Merkezi'nde "Dikiş Makinesi Operatörü" eğitimi alacağına dikkat çeken İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu, "Aynı zamanda Suriyeli katılımcılara Türkçe kursu verilerek onların topluma daha kolay entegre olabilmeleri sağlanacak" dedi.

1 YIL SÜRECEK

Katılımcıların yarısının İzmir Gömlek Triko ve Benzerleri Odası tarafından istihdam edileceğini kaydeden Mutlu, "1 yıl süreli projenin koordinatörü İzmir Valiliği ile Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği olacak. Birliğimiz, Gömlekçiler Odası, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Göç İdaresi Müdürlüğü ile Egedeniz Tekstil projenin ortaklarını oluşturuyor. Projenin hedef kitlesi, İzmir'de ikamet etmekte olan ve işgücü piyasasına erişim imkânı olmayan geçici koruma statüsüne sahip Suriyeli mülteciler ile Türk vatandaşlarıdır. İzmir'deki Suriyeli mülteci nüfusu yaklaşık olarak 130.000 civarında. Katılımcılar okuryazar olanlardan seçilecek" diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AK Parti İzmir'de belediye başkanlıklarına 131 başvuru
AK Parti İzmir'de belediye başkanlıklarına 131 başvuru
ADAY ADAYLIĞINI RESMİLEŞTİRDİ
ADAY ADAYLIĞINI RESMİLEŞTİRDİ