Reklam

CHP, Suriye - Irak tezkeresine 'hayır' oyu verecek

Irak ve Suriye'ye 2, Lübnan'a 1 yıl asker gönderme süresinin uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkerelerinin Meclis'te görüşülmesi öncesinde CHP,...

CHP, Suriye - Irak tezkeresine 'hayır' oyu verecek

Irak ve Suriye'ye 2, Lübnan'a 1 yıl asker gönderme süresinin uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkerelerinin Meclis'te görüşülmesi öncesinde CHP,...

CHP, Suriye - Irak tezkeresine 'hayır' oyu verecek
26 Ekim 2021 - 15:40

Irak ve Suriye'ye 2, Lübnan'a 1 yıl asker gönderme süresinin uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkereleri bugün TBMM'de görüşülecek. AK Parti, MHP ve İYİ Parti 15:00’te başlayacak görüşmelerde evet oyu kullanacak. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de partisinin tezkereye 'hayır' diyeceğini açıkladı. Canlı yayında bu son dakika gelişmesi ile ilgili bilgi veren CNN Türk muhabiri Mustafa Berber, şunları söyledi:
"CHP Grup toplantısı'nda o kararın çıkması bekleniyordu. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu mesajı verdi ama net açıklama grup toplantısından sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Grup Başkanvekili Özgür Özel'den geldi. Özel, CHP grubunun tezkereye 'hayır' oyu vereceğini söyledi. Aslında geçtiğimiz günlerde CHP kurmaylarından edinilen bilgiler doğrultusunda sadece süre konusunda bir sorun olduğu belirtiliyor ve CHP tarafının evet oyu vereceği ihtimali üzerinde duruluyordu ancak bugün Özel, CHP'nin tezkereye 'hayır oyu vereceğini belirtti.Kılıçdaroğlu, tezkereyi sert sözlerle eleştirdi. CHP lideri, süresinin 2 yıl olması üzerinden ve içinde yer alan yabancı uyruklu askerlerin Türkiye'ye gelmesi üzerinden eleştirilerini sürdürdü. Sabah saatlerinde MHP Genel Başkanı Bahçeli, grup toplantısında CHP'ye 'tarafınızı seçin' çağrısı yapmıştı. Kılıçdaroğlu, kürsüden Bahçeli'ye yanıt verdi ve 'Bu ülkeye yabancı askerlerin girmesine izin veren tezkereye evet oyu veren MHP mi milliyetçidir, ben mi milliyetçiyimdir' ifadelerini kullandı.

"AKŞENER 'EVET OYU VERECEĞİZ' DEMİŞTİ

Geçen hafta gerçekleştirilen Meral Akşener - Kemal Kılıçdaroğlu görüşmesinde Irak ve Suriye tezkereleri de gündeme gelmişti.Akşener, "Biz Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gelen tüm tezkereler için önce bir ekip kurarız. Konu uzmanı arkadaşlarımız üzerinden bir rapor ortaya çıkar. Sonra da milletvekili arkadaşlarımızla bu paylaşılır. Bu çalışma yapıldı ve eleştirilerimiz baki kalmak kaydıyla evet oyu vereceğimizi söylemek isterim" demişti.Kılıçdaroğlu ise "MYK'da bu konuyu ayrıntılı görüşüp kararımızı Parlamentoda ifade edeceğiz" açıklamasını yapmıştı.HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan da tezkereye 'hayır' oyu vereceklerini duyurmuştu.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Meclis Başkanlığı'na gönderilen Irak ve Suriye tezkeresinde terör örgütü PKK/PYD-YPG'nin, Suriye'de bölücü faaliyetlerine devam ettiği belirtildi. Türkiye'nin güney kara sınırlarına mücavir bölgelerde yaşanan gelişmeler ve süregiden çatışma ortamının milli güvenlik açısından taşıdığı risk ve tehditlerin artarak devam ettiğine vurgu yapılarak, "Irak'ta PKK ve DEAŞ unsurlarının varlığını sürdürmesi, etnik temelli ayrılıkçılığa yönelik girişimler, bölgesel barışa, istikrara ve ülkemizin güvenliğine doğrudan tehdit oluşturmaktadır.

Suriye'de, sınırımıza mücavir alanlarda PKK/PYD-YPG ve DEAŞ başta olmak üzere mevcudiyetini sürdüren terör örgütleri, ülkemize, ulusal güvenliğimize ve sivillere yönelik eylemlerini sürdürmektedir. İdlib'de, Astana süreci kapsamında istikrar ve güvenliğin tesisine ilişkin faaliyetleri hedef alan risk ve tehditler devam etmektedir. Bütün bu gelişmeler kapsamında, terörle Irak ve Suriye'nin toprak bütünlüğünü bozmaya ve sahada gayrimeşru oldubittiler oluşturmaya yönelik, milli güvenliğimize tehlike oluşturabilecek her türlü risk, tehdit ve eyleme karşı, uluslararası hukuktan doğan haklarımız doğrultusunda gerekli önlemlerin alınması milli güvenliğimiz açısından hayati önem arz etmektedir" denildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum