Reklam

GAZİLER GÜNÜ FOÇA'DA TÖRENLE KUTLANDI

19 Eylül Gaziler Günü İzmir’in Foça İlçesi’nde tören ve etkinliklerle kutlandı. Gaziler ve Silahlı Kuvvetler adına yapılan konuşmalarda vatan için şehit yada gazi olanlar sevgi, saygı ve minnet duygularıyla anıldı.

GAZİLER GÜNÜ FOÇA'DA TÖRENLE KUTLANDI

19 Eylül Gaziler Günü İzmir’in Foça İlçesi’nde tören ve etkinliklerle kutlandı. Gaziler ve Silahlı Kuvvetler adına yapılan konuşmalarda vatan için şehit yada gazi olanlar sevgi, saygı ve minnet duygularıyla anıldı.

GAZİLER GÜNÜ FOÇA'DA TÖRENLE KUTLANDI
19 Eylül 2021 - 13:27

Foça Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen ilk törene Foça kaymakamı Ali Çetin, Foça Deniz Üs Komutanı ve Garnizon Komutanı vekili Deniz Kıdemli Albay Suphi Burçin Erkin , Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, ilçede ikamet eden gaziler, siyasi partilerin ilçe başkanları, bazı belediye meclis üyeleri, garnizonda görevli her rütbeden askerler, STK temsilcileri ile Foçalı vatandaşlar katıldı. Kaymakamlık, Silahlı Kuvvetler, Belediye ve gaziler adına Atatürk Anıtına çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunuldu, bando eşliğinde İstiklal Marşı okundu.

SAVAŞ RÜZGAR GİBİ GEÇTİ’DEKİ GİBİ BİR DURUM DEĞİLDİR
Törende bir konuşma yapan Gazi Emekli Kıdemli Albay Ali İhsan Gürcan, daha önceki yılların aksine bu yıl kendilerinede konuşma olanağı verildiği için ilçe kaymakamına gaziler adına teşekkür etti. Ali İhsan Gürcan;” Bugün kafasını, kolunu, bacağını, gözünü vatan ve millet uğruna kaybedenlerin, bunları kaybetmesede savaş tesiri ve yaşamı nedeniyle beynini ve bir noktada ruhunu, midelerini, psikolojilerini kaybedenlerin günüdür. Kutlu olsun. Hem Kıbrıs hem Güneydoğu gazisiyim. 20 Temmuz 1974 ‘te saat 06.yı beş geçe Kıbrıs’a ilk inenim. Savaş hiç tavsiye edilmeyecek, hiç kimsenin mecbur kalmadıkça yaşamaması gereken bir durumdur. Savaş öyle filmlerdeki gibi, Rüzgar Gibi Geçti’deki gibi romantik bir hal de değildir. İnsanın ruhunu allak bullak eder. Böyle olaylar manzumesidir. Biz Gaziler olarak görevimize devam ediyoruz. Görev verilirse yeni başarılara hazırız. Gaziler olarak 11 yıldır Ankara’da İzmir’de Manisa’da şehitler için anıt mezarlar yapma çalışması içindeyiz. Bu konuda hem Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, hemde Kuzey  Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ile görüştüK. Yakında Ankara’da Anıtkabir yakınlarında Kıbrıs Şehitleri Anıt Mezarı yapılacaktır.   İzmir’de Atatürk’ün İzmir’e indiği Belkahve’de, Manisa’da heybetli Spil Dağı’nda yapılacaktır. Spil Çanakkale gibi bir yerdir. Şehitlerimiz orada huzur içinde yatsınlar. Kendi bedenleri Kıbrıs’ta Boğaz Şehitliğindedir, Burada sembolik olkarak onların isimlerini yazacağız. Kanuni Sultan Süleyman’ın Kaptan-ı Deryası Barbaros Hayrettin 80 yaşına geldiğinde emekliliğini istedi. Artık ben dinleneceğim, birazda ibadetimi yapacağım dedi. Kanuni kabul etti. Ama o gece rüyasına Peygamberimiz girdi.  Durmak yok, savaşa devam edeceksin dedi. Barbaros denize döndü ve ilk seferde şehit oldu. Bütün gazilerimize şehit olmayı Allah’tan nasip etmesini diliyorum. Saygılar sunuyorum” dedi.

HAYDİ OĞLUM GİT YA GAZİ OL YA ŞEHİT
Tük Silahlı Kuvvetleri adına konuşan Deniz Üsteğmen Çağlar Çırak’ta annelerimizin çocuklarını gazilik ve şehitlik ninnileri ile büyüttüğünü, askerlik çağına geldiğinde de “Haydi oğlum haydi git, ya gazi ol ya şehit” diyerek askere uğurladıklarını söyledi. Çağlar Çırak ; “Yaptıkları fedakarlıklar sayesinde İstiklal ve hürriyetimizi, milletçe namus ve şerefimizle yaşıyor olmamızı sağlayan tüm gazilerimize ebediyen şükran ve minnet borçluyuz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’te “Vatan ve millet için herşeyini feda eden harp malulü ve gaziler canlı birer abidedir” sözleriyle gazilerimize olan minnet duygularını ifade etmiştir.  Bugünde ulus ve ülke bütünlüğümüzü, başta terörizm olmak üzere, her türlü iç ve dış tehdide karşı savaşan, bu uğurda şehit ve gazi olanlara borçluyuz. Kendilerine bu vesileyle minnet ve şükran duygularımızı ifade ediyoruz. Türk Silahlı Kuvvetleri etkinliğini, caydırıcılığını ve saygınlığını, her geçen gün daha da arttırarak devletine ve milletine hizmet etmeye devam etmektedir.  Karada, havada ve Mavi Vatan’da milli hak, alaka ve menfaatlerimizin korunması maksadıyla fedakarca ve kahramanca görev yapan silah arkadaşlarımıza ve emniyet güçlerimize başarı dileklerimizi iletiyoruz. Başta ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere ebediyete intikal eden gazilerimizi minnet ve şükran duygularıyla anarken, hayattaki gazilerimize sağlık ve mutluluklar diliyor, saygı, sevgi ve şükranlarımızı sunuyorum” dedi.

Konuşmaların ardından protokol ve vatandaşlar Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) Foça Şubesi’nin lokma hayrına katıldılar.Gaziler günü kutlamaları ilçede çeşitli kurumların düzenlediği etkinliklerle gün boyu sürecek.  


YORUMLAR

  • 0 Yorum