Gıdada kara liste açıklandı: "İzmirli firmalarda var"

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen laboratuvar çalışmalarının sonucunda domuz eti olan ve hileli ürünlerin listesi açıklandı. Domuz eti çıkan firmalar arasında Gurme Gıda da yer alıyor. Ünlü et markasının, Macar Salam Hamur Harcı'ndan domuz eti çıkarken, kangal fermente sucuktan da domuz eti çıktığı tespit edildi.

Gıdada kara liste açıklandı: "İzmirli firmalarda var"

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen laboratuvar çalışmalarının sonucunda domuz eti olan ve hileli ürünlerin listesi açıklandı. Domuz eti çıkan firmalar arasında Gurme Gıda da yer alıyor. Ünlü et markasının, Macar Salam Hamur Harcı'ndan domuz eti çıkarken, kangal fermente sucuktan da domuz eti çıktığı tespit edildi.

Gıdada kara liste açıklandı:
13 Ekim 2019 - 15:25

Domuz eti içeren ve hileli gıdalar ile ilgili son dakika gelişmesi yaşandı. Tarım ve Orman Bakanlığı'nca yapılan laboratuvar çalışmaları neticesinde hileli gıdalar ve domuz eti içeren et ürünlerinin listesi hazırlandı. Türkiye'de birçok şubesi olan marketlerde de satılan bu ürünlerin üreticisi firmaların faaliyet gösterdikleri yerler ile birlikte isimleri açıkandı.

GURME GIDA'NIN ÜRÜNLERİNDE DOMUZ ETİ TESPİT EDİLDİ

Taklit ve tağşiş ürünler arasında akılalmaz sahtekarlıklar tespit edilirken, domuz eti çıkan firmalar arasında Gurme Gıda da yer alıyor. Kocaeli'de üretim yapan Gurme isimli markanın Macar Salam Hamur Harcı'ndan domuz eti çıkarken, kangal fermente sucuktan da domuz eti çıktı. Şimdi Gurme Gıda'nın sahibinin kim olduğu araştırılıyor. Peki, ürünlerinde domuz eti Gurme Gıda'nın sahibi kimdir?

Gurme Gida San. Tic. Ltd. Şti.'nin sahibi İlko Köse'dir.

İZMİR'DE DE TESPİT EDİLDİ

İzmir'den daha önce kara listeye giren Çeşme Süt ve Tarım Ürünleri San. ve Tic. Paz. Ltd. Şti.'nin son açıklanan listede de yer alması gözlerden kaçmazken, Merkan Gıda, Solisya Gıda, Olgun Ak Gıda, Zeytindağ Gıda, Hasat Ticaret, Emre Süt gibi firmalar da birden çok ürünle listede yer alan firmalardan oldu.

İzmir'de özellikle bal, süt ürünleri ve yağ sektörünün listede yer aldığı görülürken, birkaç lokantada da kanatlı eti tespit edildi.

BAKANLIK TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMA

Ülkemizde gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, kişilerin sağlığının ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetleri Bakanlık olarak büyük bir titizlikle yürütülmektedir.

5996 sayılı "Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu" ve bu Kanun kapsamında hazırlanan, "Gıda ve Yemin Resmi Kontrollerine Dair Yönetmelik" gereğince; laboratuvar sonucuyla taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen gıdaları üreten/ithal eden; kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve/veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasını içeren bilgiler kamuoyunun bilgisine sunulmaktadır.

Bakanlığımızın yürüttüğü resmi kontroller ve firmaların otokontrol sistemlerine ek olarak bu uygulamamız ile;

-Tüketici sağlığının ve menfaatinin korunması,

-Sektörde haksız rekabetin önlenmesi,

-Tüketiciler aracılığıyla firmalar üzerinde bir denetim mekanizması oluşturulması ve

-Firmaların "güvenilir gıda üretimi"nin teşvik edilmesi amaçlanmaktadır.

Söz konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde; Bakanlığımızca yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikâyet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı olduğu açıktır. Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalarımız için büyük önem taşımaktadır.

Taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 618 firmaya ait 1211 parti ürün Bakanlığımız internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunulmuştur.

Böylece ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana 1283 firmaya ait 2816 parti ürün tüketicilerin bilgisine arz edilmiştir.

Gıda konusunda kamu otoritesi olan Bakanlığımız, yasalarla verilmiş tüm yetkileri tereddütsüz kullanarak gıda güvenilirliğinin sağlanmasına ve tüketicinin korunmasına yönelik çalışmalarını aralıksız olarak ve büyük bir titizlikle sürdürmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

kaynak: egehaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum