Kemalbay’dan Bakan Koca’ya: Sürü bağışıklığı yöntemi mi devrede?

Şırnak ve Cizre’deki vaka artışlara dikkat çeken HDP’li Kemalbay, iktidarın ekonomik kaygılar yüzünden sürü bağışıklık sistemine geçtiğini ileri sürdü. Bakan Koca’nın açıklamasını örnek gösterdi.

Kemalbay’dan Bakan Koca’ya: Sürü bağışıklığı yöntemi mi devrede?

Şırnak ve Cizre’deki vaka artışlara dikkat çeken HDP’li Kemalbay, iktidarın ekonomik kaygılar yüzünden sürü bağışıklık sistemine geçtiğini ileri sürdü. Bakan Koca’nın açıklamasını örnek gösterdi.

Kemalbay’dan Bakan Koca’ya: Sürü bağışıklığı yöntemi mi devrede?
29 Haziran 2020 - 09:42

Hükümetin ekonomik kaygılar nedeniyle,“normalleşme” kararı ile tedbirlerin ortadan kalktığını ve bunun da ülke genelinde vaka artışlarına yol açtığını belirten HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, Diyarbakır, Mardin, Batman, Gaziantep, Urfa ve Şırnak’taki artışlara dikkat çekti. Bayramdan önce 88 vakanın görüldüğü 150 bin nüfuslu Şırnak’ın Cizre ilçesinde hastane kaynaklarından edinilen bilgileri paylaşan Kemalbay, vaka sayısının günlük 75’in üzerine çıkarak 600 olduğu, 65 yaş üstü 3 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 12 sağlık emekçisinin de testlerinin pozitif çıkmasının basında da yer aldığını hatırlattı.

150 yataklı Cizre Devlet Hastanesi’nde yer kalmadığı, hasta yurttaşların Şırnak, İdil, Silopi Devlet Hastanelerine yönlendirildiğini, Şırnak ve Cizre’de Kredi Yurtlar Kurumu Öğrenci binalarının da karantina binası olarak kullanıldığı bilgisini paylaşan Kemalbay,” Vali ve kaymakam aracılığı ile esnaf ziyaretleri yapılarak tekrar açmaları konusunda uyarı yapıldığı iddiaları ise bölgede acil önlemler alınması gerekirken virüsün yayılmasına göz yumulduğunu göstermektedir” dedi.

SÜRÜ BAĞIŞIKLIK…
Konuyu meclis gündemine taşıyan Kemalbay, 17 Haziran günü Sağlık Bakanı Koca’nın, ‘Vaka sayılarının beklentilerimiz doğrultusunda olduğu bu aşamada sokağa çıkma yasağı da dahil herhangi bir ek önlem önermeye gerek duymuyoruz’ yönündeki açıklaması günlük vaka sayısındaki artışa yol verildiğini, sürü bağışıklık yönteminin devrede olduğunu göstermektedir” yorumunda bulundu.

Sağlık Bakanı Fanrettin Koca’ya, “Cizre’de son bir ay içerisinde test sonucu pozitif çıkan toplam vaka sayısı kaçtır? “ diye soran Kemalbay, şu sorularının da yanıtlanmasını istedi:
 

1- 1 Haziran 2020 tarihi itibarı ile Cizre’de kaç vatandaşımız Covid-19 nedeni ile yaşamını yitirmiştir?
2- Şırnak ili ve Cizre ilçesinde son bir ay içerisinde test sonucu pozitif çıkan sağlık emekçisi kaç kişi vardır?
3- Günlük Covid-19 verilerinin iller ve ilçeler bazında ilgili kurumlar tarafından açıklanmamasının nedeni nedir?
4- Test sonucu pozitif çıkan vakaların evlerine gönderildiği ve tedavisinin evlerde devam ettirildiği iddiaları doğru mudur? Doğru ise evlerde hane halkına da virüsü bulaştırmaması için hangi tedbirler alınmaktadır?
5- Testi pozitif çıkan kişilerle temas eden ve korona belirtisi gösterip hastaneye başvuran kişilere neden test yapılmamaktadır?
6- Cizre ilçesinde günlük yapılan test sayısı ne kadardır ve kimlere test yapılmaktadır?
7- Bölge milletvekillerine ve Türk Tabipler Birliği yetkililerine dahi İl Pandemi Kurulu tarafından bilgi verilmemesinin nedeni nedir?
8- Cizre Belediyesi’ne atanan kayyumun ihale sürecinin bitmesini gerekçe olarak göstermesi nedeniyle uzun bir süre dezenfekte işlemlerini yapmadığı Şırnak İl Sağlık Müdürlüğü’nce tarafınıza bildirilmiş midir? Bildirilmiş ise vaka sayısının artacağı öngörülerek Bakanlığınızca bir tedbir alınmış mıdır? Bildirilmedi ise ilgili kurum yetkilileri hakkında her hangi bir işlem başlatılmış mıdır?
9- Cizre’deki pozitif vakaların çevre illere sevk edilmesi ile salgının daha çok yayılmasına sebep olacağı göz önüne alındığında bu bulaşı önlemek adına ne gibi tedbirler alınmıştır?
10- Cizre’de vaka sayısının artışı ve hastanelerde yer olmaması nedeniyle Şırnak’a da sevklerin yapıldığı göz önüne alındığında bölge il ve ilçelerine halen bulunmayan PCR cihazı, yeterli mekanik vantilatör cihazı ve malzeme yetersizliğinin giderilmesi yönünde herhangi bir işlem yapılmış mıdır?
11- Cizre ve çevre ilçelerde vaka sayılarının hızlı bir şekilde artış göstermesindeki nedenler araştırılmış ve Bakanlığa bildirilmiş midir?
12- Valilik ve kaymakamlıkların aldığı önlemler bilginiz dahilinde midir? Alınan önlemlerin yeterli olup olmadığı bakanlığınız tarafından incelenmiş midir?
13- Şırnak ve ilçelerinde vakaların artması ile birlikte önlemlerin azaldığı bilginiz dahilinde midir?
14- Türk Tabipler Birliği Bölge yetkilileri ile Sağlık Emekçileri Sendikası’nın (SES) toplumun her kesimini ilgilendirdiği ve duyarlılık gösterdiği pandemi krizinde sürece dahil edilmemesinin, bilgi verilmemesinin gerekçesi nedir? Sendika ve kuruluşların sürecin dışında tutulması ile amaçlanan nedir?