Reklam

Kılıçdaroğlu: Tek bir imzayla 6 milyar TL peşkeş çekildi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kısa sürece bürokratlara yaptığı seslenişi hatırlatarak, "Şahıs ve ailesine direnen vatansever bürokratları anlatmak istiyorum. Bir de bir ıslak imza ile hazineden 6 milyar TL'nin nasıl iç edildiğini... Hadi buyurun!" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a da seslenen Kılıçdaroğlu, "Ey şahıs! Sana çok sürprizlerim var" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu: Tek bir imzayla 6 milyar TL peşkeş çekildi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kısa sürece bürokratlara yaptığı seslenişi hatırlatarak, "Şahıs ve ailesine direnen vatansever bürokratları anlatmak istiyorum. Bir de bir ıslak imza ile hazineden 6 milyar TL'nin nasıl iç edildiğini... Hadi buyurun!" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a da seslenen Kılıçdaroğlu, "Ey şahıs! Sana çok sürprizlerim var" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu: Tek bir imzayla 6 milyar TL peşkeş çekildi
27 Ocak 2022 - 08:36

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından yaptığı duyuruda saat 22.00'yi işaret ederek önemli bir konu hakkında duyuru yapacağını açıklamıştı. Kılıçdaroğlu, önemli gelişme için vatandaşları sosyal medya hesabına davet etmişti.

CHP lideri, saat 22.00'de sosyal medya hesabından, “Sevgili halkım, şahıs ve ailesine direnen vatansever bürokratları anlatmak istiyorum. Bir de bir ıslak imza ile hazineden 6 milyar TL’nin nasıl iç edildiğini… Hadi buyurun” notuyla videolu paylaşımda bulundu.

Kılıçdaroğlu Twitter'da yaptığı açıklamada, yolsuzluklar, israflarla ilgili belge yağdığını söyleyerek, "Bugün sizi bu belgelerden bir tanesine şahit olmanız için davet ettim" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, paylaştığı videoda evinin çalışma odasından vatandaşlara şöyle seslendi:

“BU DEVLETİN BÜROKRASİSİNİN HALA KALBİ ATIYOR, VATANSEVER BÜROKRATLAR HALA ORADALAR”

“Sevgili halkım evime hoş geldiniz, uzun zamandır konuşamadık kısmet bugüneymiş. Biliyorsunuz bundan bir süre önce devlete ve devleti oluşturan bürokratlarımıza seslendim. Çünkü devlet ve parti ayrı şeylerdir, partiler gelir gider, devlet ise bakidir. Ama Saray’daki önce AK Partiyi zapturapt altına aldı, sonra tüm kurucularını partiden attı, sonra partisini ailesine peşkeş çekti, en sonunda da devleti ailesinin isteklerine boyun eğdirdi. Ben de bürokratlara seslendim, seslendim çünkü nabız atıyor mu duymam gerekiyordu. Bürokrasinin, yani devletin hala nabzı var mı duymak istedim. Var sevgili halkım var, bu devletin bürokrasisinin hala kalbi atıyor, vatansever bürokratlar hala oradalar.

“VATANSEVERLER BU SARAYLININ VE AİLESİNİN SUÇ MAHİYETİNDEKİ İSTEKLERİNE DİRENİYOR”

Vatanseverler bu saraylı ve ailesinin kanun dışılığına, suç mahiyetindeki isteklerine direniyorlar. Uzun zamandır işte bu yüzden konuşamadık. Belge yağıyor, yolsuzluklar, israflar, peşkeşler… Bugün sizi bu belgelerden sadece bir tanesine şahit olmanız için davet ettim.

“SARAY’DAKİ ŞAHIS NE İÇİN İMZA ATIYOR ANLADINIZ MI? ARADAKİ 6 MİLYARLIK FARK İÇİN”

Siz de görün yüzlercesi var, bazıları bizzat saraydaki şahıs tarafından imzalanmış. Görüyorsunuz değil mi? Bu şerde şöyle bir hayır var. Beytülmale el uzatan bu belgelerin arkasında kim var hepimiz görüyoruz. Peki bir belgeyi anlatayım. 3 Nisan 2018, bir açık ihale yapılır, 15 firma katılır, ihalenin bedeli 3 milyar 198 milyon 743 bin 127 lira ama kazanan firmaya bu ihale verilmez. Neden? Çünkü ‘beşli çete’den değil, bu nedenle ihale iptal edilir ve aynı iş yeniden ihale edilir. 21 Ağustos 2020’de ihale açılır. Aynı iş bu kez, 3 milyar 200 milyona değil 9 milyar 449 milyon 995 bin 834 liraya ‘beşli çete’ye peşkeş çekilir. Saray’daki şahıs ne için imza atıyor anladınız mı? Aradaki 6 milyarlık fark için. Tek bir imza ile 6 milyar lira çeteye peşkeş çekiliyor. Hazinenin kasasını soyanlar doymamış daha da çok para istemişler ve imzalamak zorunda kalmış.

“BEN BUGÜN HALA DEVLETİMİZDE VATANSEVERLER VAR DEMEK İÇİN, DİRENENLER VAR DEMEK İÇİN SİZLERİ EVİME DAVET ETTİM”

Aslında ben bugün size, saraylı ve ailesinin yaptığı bir yolsuzluğu daha anlatmak için gelmedim. Bunların yolsuzluğu artık sağır sultan için bile yeni bir haber değil. Ben bugün hala devletimizde vatanseverler var demek için, direnenler var demek için sizleri evime davet ettim. Bu vatanseverler yüzlerce belgeyi göndermeye devam ediyorlar.

"KARŞINDA OTURAN CESUR GAZETECİLERE SESLENİYORUM; BU BELGELERİ KENDİSİNE SORABİLİR MİSİNİZ?"

Devletin denetlemeyle görevli kurumlarının onurlu memurları da bu işleri incelemeyi bırakmış değiller. Tarihe not düşecek raporlarını hazırlamaya devam ediyorlar. Hiç merak etmeyin bu daha başlangıç, hepsini açıklayacağız. Ey şahıs sana çok sürprizlerim var, benim karşıma çıkamıyorsun ama duyduğum kadarıyla tam şu anda ekranlara çıkmışsın. Karşında oturan cesur gazetecilere sesleniyorum; bu belgeleri kendisine sorabilir misiniz? Neyse, siz sormasanız da bu devletin şerefli, onurlu bürokratları da, halkımız da soruyor ve soracak zaten.

“SELAM OLSUN MEMUR TEOMANLARA”

Söyledim, yine söyleyeceğim: Artık bu devletin onurlu bürokratlarının zamanı geliyor, bu suçlara ortak olanlara ise tabii ki farklı bir muamele olacak. Selam olsun o vatanperver bürokratlara, selam olsun memur Teoman’lara, selam olsun direnenlere, selam olsun, selam olsun.”

KALYON İNŞAAT'I İŞARET ETTİ 

Kılıçdaroğlu’nun sözünü ettiği süreç Bandırma – Bursa – Yenişehir – Osmaneli Yüksek Standartlı Demiryolu Projesi ihalesinde yaşandı. 21 Ağustos 2020’de yapılan ikinci ihaleye 5 şirket teklif vermişti. İhale, 9 milyar 449 milyon TL’ye Kalyon İnşaat’ta kalmıştı. Kılıçdaroğlu’nun “Beşli Çete” olarak nitelediği ve AKP iktidarı döneminde kamudan en yüksek ihaleleri alan 5 inşaat şirketi arasında Kalyon İnşaat da bulunuyor.

“BAĞLAYIN İSTERSENİZ, BEN SORAYIM ISLAK İMZALI MİLYARLARI”

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, saat 22.00’da 6 milyar TL’lik bir ihale yolsuzluğu iddiasını twitter hesabından paylaşarak, bu konunun NTV’de aynı saatte canlı yayına çıkan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan’a sorulmasını istedi. Ancak konunun Erdoğan’a sorulmaması üzerine Kılıçdaroğlu bu kez saat 23.06’da NTV’yi de işaretleyerek yeni bir mesaj paylaştı.

Kılıçdaroğlu’nun #NTVErdoğanaSor etiketiyle birlikte paylaştığı mesaj şöyle:

“NTV'deki gazeteciler, siz sormaya çekindiniz, bağlayın isterseniz, ben sorayım ıslak imzalı milyarları. Cesareti var mı benimle yüzleşmeye? NTV Erdoğan’a sor.”