Karşıyaka Belediyesi'nden yatık binalarla ilgili açıklama: "Riskli yapı kararları bekleniyor"

Karşıyaka Belediyesi, DHA’nın yaptığı ‘Yatık binalar’ haberi sonrası yazılı bir açıklama yayınladı.

Karşıyaka Belediyesi'nden yatık binalarla ilgili açıklama: "Riskli yapı kararları bekleniyor"

Karşıyaka Belediyesi, DHA’nın yaptığı ‘Yatık binalar’ haberi sonrası yazılı bir açıklama yayınladı.

Karşıyaka Belediyesi'nden yatık binalarla ilgili açıklama:
03 Temmuz 2020 - 16:16

Bostanlı Cemal Gürsel caddesi üzerindeki eğik bina sakinlerinin çözüm bekleyen  ve belediyeleri göreve çağıran açıklamalarına yanıt veren Karşıyaka Belediyesi kurumsal görevlerini yerine getirdiğini açıkladı. Belediye Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün alacağı ‘Riskli yapı’ kararlarının ardından binaların derhal yıkılacağını belirti.
 
Belediye sürecin yavaşlamasında belirlenen riskli yapılara yapılan itirazlar ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü Kurulu’nun toplanamaması gösterildi. Karşıyaka Belediyesi ayrıca konunun bu ay içerisinde Büyükşehir Belediye Meclis’inde de gündeme geleceğini ve Büyükşehir Meclisi’nin konu hakkında gerekli kararı vereceğini duyurdu.

Karşıyaka Belediyesi pandemi öncesi 'riskli yapı' satatüsü kararı verilen 11 binadan bir tanesini yıkmıştı.

Karşıyaka Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklama şöyle;

Bugün bazı basın yayın organlarında, Bostanlı Cemal Gürsel caddesi üzerinde “Yatık Binalar” olarak bilinen binalarla ilgili kurumumuzu gerekeni yapmamakla itham eden haberler üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılma zorunluluğu doğmuştur;
 
1)Binalarla ilgili geçmişten bugüne yapılan testlerle alandaki toplam 11 binanın “riskli yapı” ilanı ile ilgili olarak süreçler tamamlanmış ve Karşıyaka Belediyesi olarak kurumsal görevler yerine getirilmiştir. Bu aşamada Çevre Şehircilik il müdürlüğünün riskli yapı kararlarını vermesi beklenmektedir. Süreci yavaşlatan 2 konu; riskli yapı ilanına karşı yapılan itirazlar ve bu itirazları değerlendirecek olan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Kurulu’nun pandemi şartları nedeniyle toplanamamasıdır.
 
2) Yine bu süreçte binaların yer aldığı adanın, özel planlama alanı olması itibariyle yeni yapılaşmaya ait plan çalışması tamamlanmış ve Büyükşehir Belediyemizin onayına sunulmuştur. Yine pandemi nedeniyle 3 aydır toplanamayan Büyükşehir Belediyesi Meclisi bu ay içindeki oturumlarında bu konuda kararını verecektir. Bu çerçevede de Karşıyaka Belediyesi üzerine düşeni yapmıştır ve bekletilen herhangi bir işlem yoktur.
 
3) Çevre Şehircilik İl müdürlüğü “Riskli yapı” kararlarını verir vermez derhal yıkımlar başlatılacaktır.


YORUMLAR

  • 0 Yorum