Reklam

Soyer'den flaş Özlale iddiası: Adaylıktan çekilebilir!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İYİ Parti'nin İzmir'de aday çıkarma meselesinin İstanbul ve Ankara'ya yönelik hamle olduğu sözleriyle ilgili "Böyle bir ihtimal olabileceğini söylemiştim. İzmir’de aday çıkartmak üstelik kazanma ihtimali çok zayıf olan bir aday çıkartmak olsa olsa bir sonraki hamle için bir altlık bir zemin olabilir diye düşünmüştüm" dedi.

Soyer'den flaş Özlale iddiası: Adaylıktan çekilebilir!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İYİ Parti'nin İzmir'de aday çıkarma meselesinin İstanbul ve Ankara'ya yönelik hamle olduğu sözleriyle ilgili "Böyle bir ihtimal olabileceğini söylemiştim. İzmir’de aday çıkartmak üstelik kazanma ihtimali çok zayıf olan bir aday çıkartmak olsa olsa bir sonraki hamle için bir altlık bir zemin olabilir diye düşünmüştüm" dedi.

Soyer'den flaş Özlale iddiası: Adaylıktan çekilebilir!
26 Eylül 2023 - 09:18

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Gürkan Hacır ile Taksim Meydanı programında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Soyer, tv100.com yazarları Barış Yarkadaş, Hacı Yakışıklı, Fuat Uğur, tv100 Ankara temsilcisi Deniz Gürel, Bizim TV Genel Yayın Yönetmeni Şaban Sevinç, Posta Gazetesi yazarı Murat Çelik'in sorularını yanıtladı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in İzmir kokuyor sözlerine yanıt veren Soyer, "İzmir kokmuyor onu net söyleyebilirim. Bütün bir yaz boyunca hiç kokmadı. Geçmişte ciddi bir problemdi ancak çok önemli adımlar attık ve çok şükür doğru yolda gidiyoruz. Çok kısa bir süre sonra İzmir yine yüzülebilir hale gelecek. Koku sorununu bitirdiğimiz gibi körfezi yüzülebilir hale getireceğiz" ifadelerini kullandı.

Akşener'in yanlış bilgilendirildiğini belirten Soyer, "Yanlış bilgilendirildiğini düşünüyorum. Meclis üyeleri ile görüşseydi onlar daha doğru bilgi verebilirdi. Biz 4 yıldır İYİ Parti meclis üyeleri ile birlikte çalışıyoruz. Kendi meclis üyeleri de çok iyi biliyorlar. Keşke onlarla konuşsaydı" diye konuştu.

"DOĞMA BÜYÜME İZMİRLİ OLSANIZ DA..."

Özlale'nin zayıf bir aday olduğunu belirten Soyer, "Ümit Bey ile aynı liseden mezunuz. Milletvekili adaylığı sürecinde tanıştık ve birlikte çalıştık. Çok iyi bir akademisyen, çok önemli üniversitelerde öğretim üyeliği yapmış biri. Kalkınma ekonomisti olarak gönül isterdi ki Plan ve Bütçe Komisyonu'nda ağırlığını koysaydı ve Türkiye yangın yeriyken, kalkınma ekonomisti olarak birikimlerini çok daha iyi değerlendirebileceği bir mecra olurdu.Doğma büyüme İzmirli de olsanız, İzmir’in dinamikleri ve sorunları ile ilgili bilgi sahibi olmak kolay değil. 30 bin çalışanı olan kurumdan bahsediyoruz. Onu tanıması bile çok ciddi bir süre alacak. Evet iyi akademisyen ancak belediye başkanlığı için zayıf bir aday sözünü bunun için kullandım" ifadelerini kullandı.

Özlale'nin farklı bir pazarlık öncesi aday gösterilmiş olabileceğini de belirten Soyer, "Böyle bir ihtimal olduğunu söylemiştim. İzmir'de bir aday çıkarmak, üstelik kazanma ihtimali düşük bir aday çıkarmak bir sonraki hamle için altlık, zemin olabilir diye düşündüm. Müzakere masası kurulacaksa 'biz İzmir'den geri çekilelim' ya da 'sadece şu ilçelerde var olalım, Ankara ve İstanbul'da sizi destekleyelim' diye konular olabilir" dedi.

"ADAYLIĞI ANLAŞILABİLİR DEĞİL"

İYİ Parti'nin Büyükşehir adaylığından çekilme ihtimalinin olup olmayacağı sorusuna da yanıt veren Soyer, "Böyle ihtimaller olabilir. 6 ay siyasette uzun bir süre. Bu sürede ittifak konusu görüşülebilir, başka şeyler görüşülebilir. Ben sadece durumu anlamaya çalıştığım için fikir üretiyorum. 4 ay önce milletvekili seçilmiş akademisyenin İzBB'ye aday olması çok anlaşılabilir değil benim için" ifadelerini kullandı.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun İzmir Büyükşehir Belediyesi için kendisinin aday göstermemesinin nedeninin ne olduğunun sorulmasına yanıt veren Soyer, "O konuda hiçbir fikrim yok. Hangi gerekçeler ile niye açıklamıyor bilmiyorum. Ancak ben görevimin başındayım, onu yapmaya devam ediyorum" diye konuştu.

"ADAYIM DEMEDİM, BİR DÖNEM DAHA İSTİYORUM DEDİM"

Hala açıklanmayan büyükşehir belediye başkan adaylarının olduğunu dile getiren Soyer, "Ben adayım demedim, bir dönem daha yapmak istiyorum dedim. Genel merkez ve genel başkan uygun görürse devam etmek isterim dedim sadece. Ben kimin neden gösterildiğini bilmiyorum dedim, neden aday gösterilmediğimi bilmiyorum demedim. Her ilin kendi dinamikleri çerçevesinde karar verildiğini düşünüyorum. 7 büyükşehir belediyesi daha var onların da adayları henüz açıklanmadı" ifadelerini kullandı.

"1 DÖNEMDE YAPILACAK İŞLER DEĞİL"

Kılıçdaroğlu'nun geçmişte yaptığı açıklamaları dile getiren Soyer, "Genel başkanımızın daha önce yaptığı açıklamalar var. Büyükşehir belediye başkanlarımızın hepsi başarılı ve yapacakları görevler var diye. Büyükşehir belediye başkanlıkları zaten 1 dönem yapılacak işler değil. Eğer çok büyük hatalar yapmadıysanız zaten 1 dönem daha yapmanız beklenir. Pandemi, deprem, orman yangınları, ekonomik kriz nedeniyle birçok şey vaktinde yapılamıyor olabilir.Bunlar olunca Büyükşehir belediye başkanlarımızın iki dönem yapması beklenendir. Ancak tabii ki takdir genel merkez ve genel başkandadır" dedi.

"GAYRİ CİDDİ BİR AÇIKLAMA"

Ümit Özlale'nin körfezde kimyasal kullanılıyor sözlerine yanıt veren Soyer, "Bu çok gayri ciddi. İZSU zaten bununla ilgili açıklama yaptı. Böyle bir şey söz konusu bile değil. Tüm arıtma tesislerinde dünyada benzer kimyasallar kullanılır, bakteriler kullanılır.Sanki kokunun giderici sprey kullanıldığı gibi kimyasaldan bahsedilmesi doğru değil" diye konuştu.

Yerel seçimlerde İzmir'in CHP adına kaybedilme ihtimalini görmediğin belirten Soyer, "Kaybetme riski görmüyorum. İzmirliler diğer kentlerdeki vatandaşlardan farklıdırlar. Çok daha ince eleyip sık dokular, çok daha fazla eleştirilerdir. Sanıldığı gibi çantada keklik değildirler. Yerel seçimlerin kendine özgü bir dinamiği vardır. Genel seçimlerden farklı dinamiktir ve tabanın ittifakını gerektirir. Belediye başkanı aday kim olursa olsun herkesin oyunu almak için mücadele der. Bu da mümkün olan en geniş irtifakı kurmak ile mümkün olur. Bende tekrar aday gösterilirsem bu seçimlerde de en geniş ittifakı sağlamak için çalışacağım. Zaten tabanlarda bu ittifak kurulur ve en önemli motivasyonu adayın kimliğidir" dedi.

"KÖKLÜ VE DEMOKRATİK GELENEĞE SAHİP"

CHP'nin yaşanan durumlara rağmen kol kola gireceğini belirten Başkan Soyer, "Kongreleri,kurultay süreci, sular durulmuyor gibi izlenim var, isimler üzerinden yürütülen tartışmalar var. Bunlar doğru ancak, CHP'yi 100 yıllık parti yapan gelenekler ve mekanizmalar. Bütün bu tozduman ortama rağmen içselleştirilmiş bir demokrasi anlayışıdır. CHP Türkiye'deki bir çok partiden daha demokratik ve köklü geleneğe sahip" ifadelerini kullandı.

"HER TÜRLÜ TAKDİR BAŞIMIN ÜSTÜNDEDİR"

Aday gösterilmemesi halinde haksızlık yapıldı demeyeceğini belirten Soyer, "Hiçbir kaygım yok. Ben normal olarak istiyorum. Bir dönem daha bu görevi yapmak istiyorum İzmir’in çok daha fazlasını hak ettiğine inandığım için ve bunun çarelerinin neler olduğunu bildiğim için istiyorum. Bu nedenle isteğimde son derece arzuluyum. Parti bunu takdir etmezse bana haksızlık yapıldığı iddiası ile ortaya çıkaracak değilim. Ben parti terbiyesi almış, ilkelerine sonuna kadar bağlı bir insanım. Partinin her türlü takdiri başımın üstündedir. Bu bir nöbettir. İkinci nöbeti verilirse de onu layıkı ile yapmak için canla başla çalışırım" dedi.