Reklam

Tugay genel sekreter krizine son noktayı koydu

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, Genel Sekreter düğümünü çözdü. Tugay ve CHP Lideri Özgür Özel arasında gerginliğe neden olduğu iddia edilen 'Aykut Erdoğdu' krizine son noktayı koyarak, "Aykut Erdoğdu bizim çok değerli siyasetçilerimizden, milletvekillerimizden. Ekonomi konusunda önemli birikimi olan kıymetlilerimizden biridir. Genel Sekreterlik konusunda arayışım yok, mevcut Genel Sekreterimiz Barış Karcı ile devam edeceğiz" dedi.

Tugay genel sekreter krizine son noktayı koydu

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, Genel Sekreter düğümünü çözdü. Tugay ve CHP Lideri Özgür Özel arasında gerginliğe neden olduğu iddia edilen 'Aykut Erdoğdu' krizine son noktayı koyarak, "Aykut Erdoğdu bizim çok değerli siyasetçilerimizden, milletvekillerimizden. Ekonomi konusunda önemli birikimi olan kıymetlilerimizden biridir. Genel Sekreterlik konusunda arayışım yok, mevcut Genel Sekreterimiz Barış Karcı ile devam edeceğiz" dedi.

Tugay genel sekreter krizine son noktayı koydu
23 Nisan 2024 - 15:41

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, CHP İzmir İl Başkanlığı tarafından alternatif olarak düzenlenen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı töreninin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 

Cemil Tugay, uzun süredir gündemi meşgul eden Genel Sekreter çıkmazına ilişkin açıklamada bulundu. Aykut Erdoğdu'nun Genel Sekreter olmayacağını kesin dille anlatan Tugay, konuya ilişkin CHP Lideri Özgür Özel ile mutabakat sağlandığını ve Erdoğdu'nun yeni bir göreve getirileceğini açıkladı. 

"GENEL SEKRETERE BAŞKAN VE İZMİLİLER KARAR VERİR"

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Tugay, "Bu konuda izliyorum, şakınca izliyorum. Hakikaten gerçek içerikle alakasın bir sürü şey yazılıp çiziliyor. Buluttan nem kapar gibi ipuçları peşinde koşmaya çalışan insanlar olduğunu da görüyorum. Aykut Erdoğdu bizim çok değerli siyasetçilerimizden, milletvekillerimizden. Ekonomi konusunda önemli birikimi olan kıymetlilerimizden biridir. Acaba böyle bir seçenek olabilir mi diye Genel Merkezimizin bunu dile getirmesiyle bizim de arkadaşlarımızla değerlendirmemizle böyle bir sürecimiz oldu. Ama böyle bir gerilim içinde yaşana süreç asla olmadı. Nihayetinde İzBB'de Genel Sekreterlik yapacak kişinin kim olacağına öncelikle İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve İzmir halkı karar verecektir" dedi. 

İŞTE ERDOĞDU'NUN YENİ GÖREVİ

Erdoğdu'nun yeni pozisyonunu açıklayan Tugay, "Genel Sekreterlik makamında, Ege Bölgesinin tamamında koordinasyon sağlayacak bir planla ajansı yapısı kurulacak ve değerli vekilimiz Aykut Erdoğdu da orada görev alacak" dedi. 

"GENEL SEKRETER ARAYIŞIM YOK"

Tugay, mevcut Genel Sekreter Barış Karcı ile yola devam diyerek, "Genel Sekreterlik konusunda arayışım yok, mevcut Genel Sekreterimiz Barış Karcı ile devam edeceğiz. İdari yapıda değişiklik yapma hakkımız her zaman saklıdır. Öncelikle belediyede çalışan arkadaşlarımızın performanslarını objektif şekilde değerlendirerek, onların göreve devam edip etmeyeceği ile ilgili karar verme eğilimindeyim. Bugün pek çok arkadaşımız daha önce yaptığı görevde kalmaya devam ediyorlar" ifadelerine yer verdi. 

"ATAMALARI 1 YIL SONRA DA YAPABİLİRİM"

 İzmirlilerin hak ettiği en iyi hizmeti üretmek zorunda olduğunun altını çizen Tugay, "Bunun için bazı idari kararlar alıp, atamalar yapabilirim. Bunu bugün de 1 yıl sonra da yapabilirim. Yapabileceğimiz en iyisini yapmalıyız. Seçimden önce kendi proje lansmanımda idari organizasyondan da bahsetmiştim, bu aynı zamanda yönetim şemasının da değişmesini ve yönetim anlayışının değişmesini içeriyor. Bu bir süreçtir, 1-2 haftada olacak bir şey değil. Herkes şundan emin olsun, İzmir en iyi hizmeti nasıl bir yönetim anlayışı ve nasıl yöneticilerle alacaksa öyle olacak" diye konuştu. 

"ERDOĞDU SEKRETERLİK GÖREVİNE GELMEYECEK"

Aykut Erdoğdu Genel Sekreterlik görevine gelmeyeceğini kesin bir dille açıklayan Tugay, " Bu kesin. Bu konuda Genel Başkanımız da nihai kararı verdi. Ben de kendisine fikirlerimi aktardım. Nihayetinde başka bir yapıyla beraber hem İzmir'e hem Ege'ye hizmet edecek bir birlikte görev yapacak. Daha farklı bir şey olmayacak" dedi. 

"KÜSLÜK YOK, GECİKTİM"

Ankara'da gerçekleşen başkanlar zirvesinde fotoğrafın en sonunda durması CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile arasında bir küslüğün meydana geldiği iddialarını beraberinde getirmişti. İddialara yanıt veren Cemil Tugay, "Küslükle hiç alakası yok. Anıtkabir’de çekilen o fotoğrafta sen orada duracaksın sen şurada duracaksın diye bir işaretleme yapılmamıştı. Beni bir belediye başkanımız bir şey söylemek için oyaladı ben de fotoğrafa girmekte geciktim. Ferdi Başkan da benimle birlikteydi, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı. Araya girip insanları itip kakamam, kimseyi rahatsız etmeden kenarda durmayı ben tercih ettim. Genel başkanımızla Ankara’da görüştük defalarca el sıkıştık, ayaküstü sohbet ettik. Ben aslında bu tür dedikodular çıkmasın diye gidip fotoğraf çektirmek istedim ama başı çok kalabalıktı ve benim de uçağa yetişmem lazımdı. En kısa zamanda Ankara’ya gidip genel başkanımızla görüşeceğim hem de aramızda hiçbir sorun olmadığını ispat edeceğiz. Genel başkanımız bizim için çok kıymetli, başarının mimarıdır" ifadelerine yer verdi. 

PERSONEL ÇIKARACAK MI? 

Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığının açıklandığı 29 Ocak’tan 29 Mart’a kadar belediye şirketlerine 2 binin üzerinde eleman alımı yapıldığı iddialarına ilişkin açıklamalarda bulunan Tugay, "Son aylarda normalin üzerinde bir yoğunlukta işe alım olmuş. Bir miktar alımları kesinleşen, bir miktarda alınmak üzere işlemleri başlatılmış olan kişiler var. Ben bütün birimlere yazı yazdım. Hali hazırda çalışan personellerimizi, yeterli personele sahip olup olmadıklarını, ilave personele ihtiyacı olup olmadığını sordum. Aynı zamanda personel fazlası olup olmadığına dair de bizim sorumlularından görüş istedik. Cevaplar geldikten sonra daha net anlayacağız. İşe başlamış insanlarla ilgili bir karar vermedim. İhtiyacımıza binayen alınmışsa ve aktif olarak görevdelerse çalışacaklar. Ancak ihtiyaç dışı bir durum varsa ya da aktif çalışmıyorlarsa İzmir halkının ve belediyenin hakkını korumayacak şekilde bir değerlendirme yapmak ve bazı tasarruflarda bulunmak gerekir. Bütün bunların amacı sorumluluğumuz yerine getirmemdir. Gereksiz personel alımı olması doğru diye düşünülemez" dedi. (Egepostası)

YORUMLAR

  • 0 Yorum