Reklam

Türkiye ile Irak arasında Kalkınma Yolu Anlaşması imzalandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan 13 yıl sonra ilk kez Irak'a resmi ziyaret gerçekleştirdi. Görüşmelerde 2 ülke arasında Kalkınma Yolu Anlaşması imzalandı.

Türkiye ile Irak arasında Kalkınma Yolu Anlaşması imzalandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan 13 yıl sonra ilk kez Irak'a resmi ziyaret gerçekleştirdi. Görüşmelerde 2 ülke arasında Kalkınma Yolu Anlaşması imzalandı.

Türkiye ile Irak arasında Kalkınma Yolu Anlaşması imzalandı
22 Nisan 2024 - 16:49

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 13 yıl sonra gerçekleştirdiği Irak ziyaretinde Irak Cumhurbaşkanı Abdullatif Reşid ve Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani ile görüşmelerinde iki ülke arasında stratejik konular gündeme geldi.

Görüşmede İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları, bölgesel ve küresel meseleler ile terörle mücadele konuları ele alındı. Erdoğan görüşmede, Türkiye'nin terör örgütü PKK ile mücadele konusunda Irak'tan beklentilerinin bulunduğunu, Irak'ın terörün her türlüsünden arındırılması gerektiğini ifade etti.


KALKINMA YOLU ANLAŞMASI'YLA TİCARET HACMİ ARTIRILACAK

İki ülke arasında Kalkınma Yolu Anlaşması imzalandı. Görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak Başbakanı Sudani ile Kalkınma Yolu Anlaşması'nın imza törenine katıldı.

İki ülke arasında ticaret hacminin Kalkınma Yolu Projesi'nin tamamlanmasıyla 2030 yılında 20 milyar dolara ulaştırılması hedefleniyor.

IRAK CUMHURBAŞKANI'NA TERÖR VURGUSU: TERÖRÜN HER TÜRLÜSÜNDEN ARINDIRILMASI GEREKİYOR

Resmi törenle karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk görüşmesini Irak Cumhurbaşkanı Abdullatif Reşid ile Bağdat Sarayı'nda gerçekleştirdi.

Görüşmeyle ilgili Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'nın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda şu bilgilere yer verildi: "Görüşmede, Türkiye ve Irak ikili ilişkileri, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları, bölgesel ve küresel meseleler ile terörle mücadele konuları ele alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Türkiye'nin terör örgütü PKK ile mücadele konusunda Irak'tan beklentilerinin bulunduğunu, Irak'ın terörün her türlüsünden arındırılması gerektiğini ifade etti.

TÜRKMENLERLE İLGİLİ HASSASİYET

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Bağdat ile Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi arasındaki ilişkilerin rayına girmesinin ve Türkmenlerin hak ettiği konuma ulaşmalarının Irak'ın istikrarı için önemli olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak Cumhurbaşkanı Reşid ile Bağdat'ta buluştu

"İŞ BİRLİĞİ ADIMLARI BÖLGESEL KALKINMAYA KATKI SAĞLAYACAK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önümüzdeki dönemde Türkiye ve Irak'ın iş birliği içinde atacağı adımların bölgesel kalkınma ve refaha da katkı sağlayacağını ifade etti.

"GAZZE'DEKİ İSRAİL ZULMÜNÜ DURDURMAK İÇİN ÇABALARIMIZ SÜRÜYOR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gazze'deki İsrail zulmünü durdurmak için çabaların devam ettiğini, Müslüman ülkelerin bu süreçte birlik içinde hareket etmesinin gerektiğini de söyledi."

YORUMLAR

  • 0 Yorum