Anne babalar diken üstünde! Bakanlık Momo oyunu için harekete geçti

Çok sayıda çocuk ve gencin intiharına neden olan Mavi Balina'nın ardından dünya şimdi de Momo oyunu ile diken üstünde. Whatsapp üzerinden yayılan bu oyun için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da harekete geçti.

Anne babalar diken üstünde! Bakanlık Momo oyunu için harekete geçti

Çok sayıda çocuk ve gencin intiharına neden olan Mavi Balina'nın ardından dünya şimdi de Momo oyunu ile diken üstünde. Whatsapp üzerinden yayılan bu oyun için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da harekete geçti.

Anne babalar diken üstünde! Bakanlık Momo oyunu için harekete geçti
09 Mart 2019 - 12:41

Dünyadaki birçok çocuğun ölümüyle ilişkilendirilen "Mavi Balina" adlı oyunun ardından şimdi de "Momo Challange" adlı oyun tedirginlik yaratmaya başladı. WhatsApp uygulaması ile ulaşılan ve yayılan bu oyun, uygulama üzerinden oyuna davet etme ile başlıyor. Onay verilmesi halinde şiddet içerikli görseller ve tehditler ile devam ediyor. Anne babalar diken üstünde! Bakanlık Momo oyunu için harekete geçti - Sayfa 2

Uzmanların art arda uyarılarının ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da bu oyun için hemen harekete geçti. YouTube veya WhatsApp uygulaması ile başlayan oyunu inceleyen bakanlık, kişilerin oyun isteğini kabul etmesiyle oyunun rahatsızlık verici mesajlar, şiddet içerikli görseller ve tehditler içeridiğini tespit etti. 
Anne babalar diken üstünde! Bakanlık Momo oyunu için harekete geçti - Sayfa 3

Bakanlığın tespitleri arasında çocuklara yönelik video içeriklerinin belli zaman dilimlerine Momo karakterinin çocuklara yönelik telkin ve talimatlarının yer aldığı, bu talimatlarda çocukların  kendilerine nasıl zarar verebileceklerinin anlatıldığı, şiddet içerikli kısa konuşmaların bulunduğu görüntülerin yerleştirildiği de yer aldı.
Anne babalar diken üstünde! Bakanlık Momo oyunu için harekete geçti - Sayfa 4

Bakanlığa bağlı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile iletişime geçti. Yapılan görüşmelerin ardından bakanlık, Momo oyunu adıyla bilinen uygulamanın İngilizce olduğu, herhangi bir linkinin olmadığı, oyunun genellikle Uzakdoğu ülkelerinde yaygın olduğu, Türkçe versiyonun olmaması nedeniyle ülkemizde yaygın olmadığı yönünde de bilgi aldı. Bakanlık daha sonra söz konusu oyununa erişimin engellenmesi yönünde resmî yazı ile talepte bulundu.Anne babalar diken üstünde! Bakanlık Momo oyunu için harekete geçti - Sayfa 5

Ailelere Öneriler: Bakanlık, dijital oyunların içeriklerinden çocukların olumsuz yönde etkilenmelerini önlemek için ailelere yönelik öneriler de bulundu. Bakanlığın ailelere verdiği öneriler şöyle:

- Çocukların kullandığı bütün elektronik aletlerde (tablet, telefon, bilgisayar, vb.) güvenli internet çocuk profili kullanılmalı.
- Ebeveynler çocukların kullandıkları cihazlarda güvenlik ve gizlilik ayarlarını aktive etmeli.

- Çocukların dijital ortamlarda geçirdikleri zaman ve yaptığı faaliyetlerin ebeveynler tarafından takibi sağlanmalı.
- Ebeveynler çocukların karşılaşabilecekleri olumsuz içeriklerle ilgili çocuklarını bilgilendirmeli ve bir olumsuzluk durumunda konuyla ilgili kendilerine haber vermeleri konusunda anlaşma yapmalı.

- Ebeveynler çocuklarını çok iyi gözlemlemeli, onlardaki değişimi fark edecek yakınlığı kurmalı, içine kapanma, aile ortamından uzaklaşma gibi davranışlar sergiliyorsa internette takip ettiği içerikleri kontrol etmeli ve anında müdahale edebilmeli.

- Zaman zaman farklı akımların ortaya çıkabileceği ihtimaliyle ebeveynler konuyla ilgili gerekli takibi yapmalı, önlemi almalı.

- Zararlı içeriklere rastlanması halinde durumunda bakanlığın Alo 183 hattına, ihbarweb.org.tr adresine ya da Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’na önlem alınması için bildirimde bulunulmalı.
 


YORUMLAR

  • 0 Yorum