Reklam

Hac kuraları ne zaman çekilecek?

Hac kuraları için heyecanlı bekleyiş başladı. Kutsal topraklarda görevini yerine getirmek isteyen binlerce hacı adayı, hac kura sonuçlarını bekliyor. Diyanet hac kuralarının çekileceği tarihi ve saati açıklandı. İşte 2019 Hac kura çekimine dair merak edilenler...

Hac kuraları ne zaman çekilecek?

Hac kuraları için heyecanlı bekleyiş başladı. Kutsal topraklarda görevini yerine getirmek isteyen binlerce hacı adayı, hac kura sonuçlarını bekliyor. Diyanet hac kuralarının çekileceği tarihi ve saati açıklandı. İşte 2019 Hac kura çekimine dair merak edilenler...

Hac kuraları ne zaman çekilecek?
27 Aralık 2018 - 15:14

Hac kurası için geri sayım başladı.İslam dininin en önemli vazifelerinden biri olan kutsal topraklar hac görevini yerine getirmek isteyen hacı adaylarının heyecan dolu bekleyişi sürüyor. Peki hac kuraları ne zaman çekilecek? 2019 Hac kuraları saat kaçta çekilecek? İşte merak edilenler...

HAC KURASI NE ZAMAN VE SAAT KAÇTA ÇEKİLECEK?

Hac kuraları, 28 Aralık 2018 Cuma günü saat 15:00'da çekilecek ve aynı gün saat 23:00'da internetten ilan edilecektir. Ayrıca kuraya giren hacı adaylarının telefonuna sms gönderilecektir. 2019 yılı hac ücretleri Suudi Arabistan Riyali (SAR) olarak tahsil edilecektir

HAC KONAKLAMA TÜRLERİ
Hac yolcularına farklı hizmet seçenekleri sunabilmek maksadıyla Mekke ve Medine'deki bina ve otellerin fiziki yapıları ile Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi'ye olan mesafeleri dikkate alınarak ve verilen hizmetler açısından hac konaklama türlerinin aşağıdaki şekilde düzenlenmiştir.
1- Oda Tercihli Konaklama Türü
a. Mekke-Medine'de oda içinde banyo-tuvalet, buzdolabı, yatağı bulunan, asansör sayısı yeterli, lobisi, müstakil yemekhane salonu bulunan, ortak kullanım mekânları hacı sayısına göre yeterli oda kapasitelerine ve belirli oranlarda 2, 3 ve 4 kişilik odalarda,
b. Mekke'de Mescid-i Haram'a en fazla 7 km. Medine'de ise Merkeziye'de veya Mescid-i Nebevi'ye en fazla 700 metre mesafede yer alan binalarda,
c. Mekke ve Medine'de binalarda her bir odada asgari 4 m² 'ye 1 kişi düşecek şekilde konaklama yaptırılacaktır.
d. Mekke'de hacıların otellerden Kabe'ye ulaşımları ücretsiz olarak otobüslerle ring usulü yapılacaktır. (Bu hizmet Suudi Arabistan Mekke trafik komisyonu tarafından 4-15 zilhicce tarihleri arasında verilememektedir.)
e. Yemekler; sabah kahvaltısı, öğle öğünü için kumanya paketi ve akşam yemeğinin tabildot şeklinde verilecektir.
f. Hac Süresi uçak programına göre ortalama 35-45 gün arası planlanmaktadır.
g. Medine'de konaklama süresi 4-6 gün arasında planlanmaktadır.
h. Hac kesin kayıt ücretleri Suudi Arabistan Krallığı Hac ve Umre Bakanlığı ile yapılacak olan protokol toplantısı sonrasında belirlenecektir.
i. Ancak vatandaşlarımızın hac konaklama tür tercihlerini kendilerine uygun kategoride yapabilmeleri için Oda Tercihli Konaklama Türünün fiyatı (odada kalınan kişi sayısına göre) takribi: 15.000-21.000 SAR olarak belirlenmiştir.

2- Otel Konaklama Türü
Mekke ve Medine standartlarına göre günlük oda temizliği, çarşaf ve havluların değişimi vb. hizmetleri veren 4 ve 5 yıldızlı otellerde, 2 veya 3 kişilik odalarda konaklama yaptırılacaktır. Organizasyonun; otellerin Mescid-i Haram'a ve Mescid-i Nebevi'ye olan takribi uzaklıklarına ve verilen hizmetlere göre aşağıda belirtildiği şekilde 2 ayrı kategoride düzenlenmektedir.
1. Otel-1 konaklama türünde; Mekke'de Mescid-i Haram'a en fazla 500 metre mesafede, Medine'de ise Merkeziye'de bulunan yıldızlı ve 3 öğün açık büfe yemek hizmeti veren otellerde ve sürenin uçak programına uygun olarak 13 - 18 gün aralığında konaklama yaptırılacaktır.
2. Otel-2 konaklama türünde; Mekke'de Mescid-i Haram'a en fazla 1000 metre mesafede, Medine'de ise Merkeziye'de yer alan yıldızlı ve 2 öğün açık büfe yemek hizmeti veren otellerde ve sürenin uçak programına uygun olarak 14 - 25 gün aralığında konaklama yaptırılacaktır.

*Otel konaklama türlerinde (Otel 1 / Otel 2) otel ve oda kapasite sayıları sınırlı olup, kesin kayıt hakkı kazananların kayıtları otel ve oda boşluklarına göre yapılacaktır.

*"Otel Konaklama Türü" otellerin Kabe'ye yakınlığı ve verilen hizmetler sebebiyle "Oda Tercihli Konaklama Türü'"nden daha pahalıdır ve fiyat aralığı serbest bırakılmıştır.


YORUMLAR

  • 0 Yorum