Salih ERKEK yazdı...

Kürtlerin 31 yıllık yarası: “Halepçe Katliamı”

Salih ERKEK yazdı...

Kürtlerin 31 yıllık yarası: “Halepçe Katliamı”

Salih ERKEK yazdı...
17 Mart 2019 - 18:12

Irak-İran savaşı döneminde Baas rejimi altında Irak'ta yaşayan Kürt halkına karşı başlatılan Enfal Hareketi'nin son aşaması olarak Halepçe'ye yapılan kimyasal saldırının üzerinden tam 31 yıl geçti.
Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in emriyle 16 Mart 1988'de Halepçe'de yaşayan Kürt halkının üzerine kimyasal gaz bombaları bırakılmış, "Kimyasal Ali" olarak tanınan cani Ali Hasan el-Mecid'in komutasında Halepçe kentine kullanımı savaş suçu sayılan hardal ve sarin gazları atılmıştı. Bu Katliamda 5 bin kişi hayatını kaybetmiş, en az 7 bin kişiyse yaralanmıştı.

Katliamın üzerinden geçen 31 senede yaralar hala sarılamadı. Etkileri uzun süreli olan kimyasal gazlardan etkilenen yüzlerce kişinin tedavileri hâlâ devam ediyor. Katliam sonrası ikinci bir saldırıdan kaçarken ailelerini, çocuklarını kaybeden insanların travmalarının devam ettiği gibi.
Halepçe katliamının ‘Kürt soykırımı’ olarak tanınması için kanun teklifi
Irak'ta Saddam Hüseyin döneminde 16 Mart 1988'de Halepçe'de kimyasal gazlarla binlerce kişinin öldürüldüğü olayın ‘Kürt soykırımı’ olarak tanınması için TBMM'ye kanun teklifi verildi. 
Teklifi veren HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç, Irak Yüksek Ceza Mahkemesi’nin 2010 yılında Halepçe’yi ’soykırım’ olarak tanıdığını hatırlatarak, “Halepçe Katliamı’nın TBMM tarafından 'Kürt Soykırımı' olarak tanınmasıyla dört parçada yaşayan Kürtler ve Türkiye halkları arasında dayanışma duygusu güçlenecektir” dedi. 

Kanun teklifinde şu ifadelere yer verildi:
“Halepçe Katliamı’yla Kürtlerin toplu öldürme yöntemiyle soyca ortadan kaldırılmasının amaçlandığı ifade edilen kanun teklifinde şunlara yer verildi; "Halepçe Katliamı Saddam Hüseyin rejiminin izlerinin silinmesi sürecine bağlı olarak 1 Mart 2010 yılında Irak Yüksek Ceza Mahkemesi tarafından 'Soykırım' olarak tanınmıştır. Bununla birlikte Irak Parlamentosu ve Irak Kürdistan Bölgesi Parlamentosu da Halepçe katliamını soykırım olarak kabul etmiştir. Bugün Halepçe katliamının da bir parçası olduğu Enfal katliamı Britanya, İsveç ve Norveç parlamentolarında da 'Kürt Soykırımı' olarak karar altına alınmıştır. Bu nedenle dünyanın her tarafında başta Kürtler olmak üzere birçok ülke tarafından katliamın kurbanları çeşitli etkinliklerle anılmaktadır. Bu bağlamda Halepçe Katliamı’nın TBMM tarafından 'Kürt Soykırımı' olarak tanınmasıyla dört parçada yaşayan Kürtler ve Türkiye halkları arasında dayanışma duygusu güçlenecektir. Özellikle Türk – Kürt ilişkilerinin geliştirilmesi noktasında acıların ortaklaştırılması büyük bir yarar sağlayacaktır. Çünkü Halepçe’de katledilen Kürtler, Türkiye’de yaşayan 20 milyon Kürt’ün özbeöz kardeşleridir. Dolayısıyla Türkiye’de Halepçe Katliamının 'Kürt soykırımı' olarak karar altına alınması insani, tarihi ve vicdani bir görevdir" ifadelerine yer verildi.”

Şivan Perwer Bestesi Acının Derinliğini Gözler Önüne Seriyor
Saddam Hüseyin tarafından yapılan katliamın ünlü Kürt sanatçı Şivan Perwer tarafından türküleştirilmişti. Bu zulmü dünya insanlarının görmesini sağlayan ve çekilen klip ile katliamın ne denli büyük olduğunu gözler önüne seren türküyü dinlemeniz adına yayınlıyorum.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum